ВМРО-ДПМНЕ: Семејството како заедница на еден маж и една жена е природна форма

Од:

Законот за родова еднаквост не е влезен во собраниска процедура и сега не би можеле да коментираме полуинформации, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, одговарајќи на новинарско прашање.

Стоилковски посочи дека за ВМРО-ДПМНЕ дефиницијата за семејството е јасна.

– Семејството како заедница на еден маж и една жена кои споделуваат грижа за децата е природна форма на заедница. Не постои вистинска алтернатива на семејството. Во семејството се очовечува детето. Семејството има исклучително важна функција во општеството. И семејството како фундамент на општеството мора да ужива посебна заштита, рече Стоилковски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Муцунски: ИК на ВМРО-ДПМНЕ со позиција – Уставни измени под диктат и во околности кои се поразителни за Македонија не смее да има

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за здравство е демантиран од надлежниот инспекторат, после ваков скандал премиерот го превоспитува министерот, но Ковачевски никој не го есапи

Ана Ололовска

Нема промена на уставот под бугарски диктат – пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не го менува ставот

Панова: На граѓаните им е преку глава од криминалот, корупцијата и заробените институции од владата на СДС и ДУИ, бараат избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Граѓаните во општина Петровец разочарани од централната власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со Мицкоски, дајте му го

Ана Ололовска