agatangel

Македонија

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов
Синодот на Бугарската православна црква го прифати томосот со кој Српската црква и даде автокефалност на Македонската православна црква, но не го прифати името Охридска
Македонија

Митрополит Агатангел повторно удри по власта: Имам надеж дека македонскиот народ ќе види дека е однародена

А1он
Митрополитот на Повардарската епархија, Агатангел, преку Фејсбук се обрати до власта, која ја нарече однародена. Тој предизвика бура од реакции во јавноста, кога на празникот
Македонија

Патриотски протест поддржан од владиката Агатангел попладнево пред седиштето на ЕУ

А1он
Протест наречен „Семакедонски народен собор“ е најавен на социјалните мрежи за попладнево пред седиштето на Европската унија во Скопје, против, како што велат организаторите, „омаловажувањето
Македонија

Агатангел: Згрозени сме од насилството на Талат Џафери

А1он
„Ние, православниот народ од Повардарската епархија, згрозени сме од вчерашниот срам и безаконие, како и од отвореното насилство врз демократијата, што ни ја приреди г.
Македонија

Агатангел: Ќе бидам учесник, но не и предводник на протестот за одбрана на името

А1он
Владиката Агатангел нема да го предводи вечерашниот протест за одбрана на државата и идентитетот на нацијата. Иако шесте патриотски здруженија најавија дека на чело на
Македонија

Митрополитот Повардарски г. Агатангел се оградува од соопштението на Синодот на МПЦ-ОА

А1он
Во пишана реакција митрополитот Повардарски Г. Агатангел се оградува од соопштението на Светиот синод на МПЦ-ОА по повод одлуката и решението на Светиот синод на
Македонија

Митрополитот Агатангел со спротивен став од Синодот на МПЦ

А1он
Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна