bpc

Македонија

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов
Синодот на Бугарската православна црква го прифати томосот со кој Српската црква и даде автокефалност на Македонската православна црква, но не го прифати името Охридска
Македонија

Бугарската црква ќе ја признае МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“, не како Охридска архиепископија

Орце Костов
Светиот синод на Бугарската православна црква под претседателство на бугарскиот патријарх Неофит на Божиќ ќе го признае томосот со кој Српската православна црква и дава
Македонија

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он
Бугарската православна црква информираше дека влегува во канонско и евхаристиско заедништво со македонската црква, нарекувајќи ја Православна црква на Северна Македонија. БПЦ наведува дека ќе
Македонија

Топалов: Фатална грешка беше од БПЦ да не го прифати барањето на МПЦ да биде нејзина „мајка-црква“

А1он
Членот на заедничката историска Комисија меѓу Бугарија и Северна Македонија Кирил Топалов ја дефинираше како фатална грешка неподготвеноста на Бугарската православна црква (БПЦ) да биде
Македонија

Николај Крастев: Ангажманот на вселенскиот патријарх за МПЦ е нормален чекор по молкот на БПЦ

А1он
Неодамнешната посета на актуелниот и на доскорашниот премиер Оливер Спасовски и Зоран Заев на Цариград и ангажманот на вселенскиот патријарх Вартоломеј за решавање на македонското
Македонија

Бугарскиот патријарх Неофит: Бугарската црква и дава целосна поддршка на МПЦ

А1он
Бугарската православна црква ќе продолжи да ги поддржува Македонците, сето она што го сторивме досега е корисно за двата братски народи, изјавил за БГНЕС бугарскиот
Македонија

Г.г. Стефан се заблагодари за поддршката и помошта од Бугарија

А1он
Поглаварот на Македонската православна црква -Охридска архиепископија г.г Стефан изрази благодарност до Бугарија, премиерот Бојко Борисов и Владата за поддршката и помошта што им ја
Македонија

Македонски владика со бугарска црковна делегација ќе патува за Ерусалим по Велигденскиот благодетен оган

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска се сретна со старозагорскиот митрополит Кипријан, кој е раководител на Комисијата за признавање на статусот на МПЦ – Охридска архиепископија,
Регион

Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа

А1он
Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит. – Важно беше да се утврди