Бугарскиот патријарх Неофит: Бугарската црква и дава целосна поддршка на МПЦ

Од:

Бугарската православна црква ќе продолжи да ги поддржува Македонците, сето она што го сторивме досега е корисно за двата братски народи, изјавил за БГНЕС бугарскиот патријарх Неофит.

Патријархот ја истакнал важноста на заедничката бугарско-македонска црковна комисија, со која претседава бугарскиот митрополит Кипријан.

-Што и да е направено под негово водство, ќе имаме можност да го разгледаме, вели тој и потенцира дека двете страни имаат благородни намери и дека ќе се обидат да направат добро и корисно за двата народа.

Би можело да ве интересира

Промоција на книгите проповеди – „Слова за Словото“ од г.г. Стефан

Ана Ололовска

Не слушајте го попот Стеван од Битола, туку вакцинирајте се – им порача МПЦ-ОА на верниците

Жарко Настоски

Четириесет години од упокојкувањето на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Доситеј

Ана Ололовска

Без традиционалните торжества Струга ќе биде осветена со моштите на Свети Георгиј

Ана Ололовска

Г.г. Стефан: Повикуваме на прифаќање на мерките, чување на здравјето, навремено примање лекови и вакцини, да се оддадеме и на постојана молитва

Ана Ололовска

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

Жарко Настоски