bpc

Македонија

Патријарх Неофит: Со решавањето на името ќе се придвижи и црковното прашање

А1он
Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Се уште се работи околу името
Македонија

Заев: Се надевам дека и во православните цркви во регионот ќе се гради пријателство

А1он
Во регионот има градење пријателство од секој аспект. Регионот е свесен, барем политичкиот дел од регионот дека нашата иднина и перспектива е во соработка, пријателство,
Регион

Иринеј: Вселенскиот патријарх не треба да носи еднострана одлука за МПЦ

А1он
Бачкиот епископ на СПЦ Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија и
Регион

Митрополит Антониј: Статусот на МПЦ не е само црковно прашање

А1он
Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква треба да биде уредено заеднички од сите православни цркви, а Бугарската православна црква не може да ја признае
Регион

БПЦ: Нема опасност од шизма за нашата црква бидејќи не нарушува канони

А1он
Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи Комисија на Светиот Синод на таа црква задолжена за македонското
Регион

Митрополит Кипријан: Комисијата за канонскиот статус на МПЦ-ОА не прекинала со работа

А1он
Комисијата за обнова на канонскиот статус на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, не е распуштена и продолжува со работа, изјави старозагорскиот митрополит Кипријан по
Регион

Протест во Софија поради одбивањето на БПЦ да учествува на чествувањето 1000 години Охридска архиепископија

А1он
Пред седиштето на Синодот на Бугарската православна црква во Софија денеска се одржува протест поради одлуката на бугарските владици да не учествуваат на одбележувањето на
Македонија

Синодот на БПЦ не ја прифати поканата за заедничко одбележување на 1000-годишнината од Охридската архиепископија

А1он
Претставници од Бугарската православна црква – Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи на
Македонија

Г.Г. Стефан: Испратена покана до БПЦ за 1.000-годишнината од Охридската архиепископија

А1он
Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан потврди дека е испратена покана до бугарскиот патријарх Неофит и до државниот врв на Бугарија за заедничко одбележување на 1000-годишнината