rpc

Регион

Ѓукановиќ: СПЦ и Руската православна црква се алатки во рацете на политиката на Путин

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој беше против потпишувањето на Основниот договор со Српската православна црква, тврди дека СПЦ, како и Руската православна црква, е, како
Регион

РПЦ стравува дека Грција насилно ќе ги протера руските монаси од Света Гора

А1он
Руската православна црква стравува дека руските монаси би можеле насилно да бидат протерани од Света Гора, изјави денеска секретарот за меѓуверски односи во Одделот за
Македонија

Москва ја поддржа одлуката на СПЦ да ја призне МПЦ

А1он
Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската
Свет

Оние кои ќе одбијат да се вакцинираат се грешници, прогласи Руската црква

А1он
Руската православна црква ги нарече грешници сите кои одбиваат да се вакцинираат против коронавирусот, додавајќи дека овие луѓе се осудени на барање прошка до крајот
Свет

Руската православна црква предлага прекин на благослови за оружја за масовно уништување

А1он
Руската православна црква предложи да се запре практиката на свештениците да благословуваат оружје за масовно уништување, иако попрскувањето со света вода на авиони и бродови
Регион

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја „удри во грб“ СПЦ во Црна Гора

А1он
Цариградскиот патријарх, очигледно, решил да ги стави во функција политичките елити кои ја користат религија во свои игри, изјави претседателот на Синодалниот оддел за општество
Свет

Патријарх Кирил: Новата украинска црква е здружение на расколници

А1он
„Новата“ црква во Украина која ја создадоа киевските власти е здружение на две групи расколници, изјави денеска патријархот московски и на цела Русија, Кирил во
Регион

СПЦ: Одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована

А1он
Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за рехабилитација
Свет

Руска православна црква: Договорот меѓу Порошенко и патријархот не значи ништо

А1он
Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави денеска