Москва ја поддржа одлуката на СПЦ да ја призне МПЦ

Од:

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква.

dobivaj vesti na viber

„Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската сестринска црква да ја обнови канонската заедница со Македонската православна црква, Охридската архиепископија“, рече Балашов, истакнувајќи дека тоа претставува „надминување на полувековниот црковен раскол“.

Претходно, Светиот архиерејски синод на СПЦ излезе со соопштение за „Македонската православна црква – Охридска архиепископија“, во кое го признава канонскиот статус на МПЦ и најави повторно воспоставување на литургиско општење со неа.

Воедно, се забележува дека во дијалогот за идниот и конечен канонски статус на МПЦ, раководството на СПЦ ќе постапува исклучиво согласно канонските и црковните норми и принципи „без геополитичка и црковна политика“.

Би можело да ве интересира

Судбината на Основниот договор на Црна Гора со СПЦ и натаму неизвесна

Во Подгорица се одржа нов протест против најавениот Темелен договор за уредување на односите со СПЦ

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

Ана Ололовска

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква