vraniskovski

Македонија

Врховен потврди дека расчинетиот владика Вранишковски перел пари

Васко Маглешов
Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата врховни судии Фаик Арслани, Ристо
Македонија

СПЦ и РПЦ го поздравија ослободувањето на Вранишковски

А1он
Српската и Руската православна црква денеска го поздравија ослободувањето на Јован Вранишковски од затворот Идризово во Скопје. Вранишковски, како што соопшти СПЦ, во наредните денови ќе
Македонија

Вранишковски од денеска на условен отпуст

А1он
Апелацискиот суд Скопје постапувајќи по жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, против решението на Кривичниот совет при Основниот суд
Македонија

Обвинителството бара да се преиспитаат околностите за условниот отпуст на Вранишковски

А1он
Основното јавно обвинителството за организиран криминал и корупција одлучи да поднесе жалба на условниот отпус на Јован Вранишковски со барање да се преиспитаат околностите за
Македонија

Обвинителството го обжали условниот отпуст на Вранишковски

А1он
Основното јавно обвинителството за организиран криминал одлучи да поднесе жалба на условниот отпус на Јован Вранишковски, потврди портпаролот на Државното јавно обвинителството Елизабета Недановска. Детали
Македонија

Вранишковски на условен отпуст

А1он
Јован Вранишковски денеска треба да биде пуштен на слобода, по одлуката на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, бидејќи се исполнети законските
Македонија

Јавно обвинитество: Исполнети се законските услови за условен отпуст на Вранишковски

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Јован Вранишковски. –
Македонија

За Ѓоргиев судот го ослободи Вранишковски, за Божиновска мудра државничка одлука

А1он
Посетата на влијателниот руски митрополит Иларион Алефеев на Македонија кој имаше средба со Јован Вранишковски, но и со претседалот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски
Македонија

Ѓорѓиев: Одлуката за Вранишковски е на судот, Владата принципиелно ја поддржува МПЦ-ОА

А1он
Одлуката за условен отпуст на Вранишковски ја има донесено судската, а не извршната власт. Иако Владата на Република Македонија принципиелно ги поддржува сите активности кои
Македонија

Апелација ја потврди пресудата – 3 години затвор за Вранишковски

А1он
Скопскиот Апелациски суд ја потврди пресудата за случајот „Расколник“ во кој е обвинет расчинетиот владика Јован Вранишковски. Според првостепената пресуда, Вранишковски беше осуден на казна