bpc

Регион

„Политика“: СПЦ е изненадена од одлуката на БПЦ да ја застапува МПЦ

А1он
Повикувајќи се на извори од врвот на Српската православна црква, белградскиот дневен весник „Политика“ пишува дека Светиот синод на СПЦ вчера имал редовна седница на
Македонија

МПЦ-ОА ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква

А1он
Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), изрази благодарност до бугарскиот патријарх Нефит и до членовите на Светиот архиерејски синод на
Македонија

Бугарската православна црква прифати да биде мајка црква на МПЦ

А1он
Бугарската православна црква прифати да биде заштитник на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија и да се заложи пред православниот свет за признавање на нејзината автокефалност. Синодот
Македонија

Ангел Димитров: Македонија и МПЦ исчекорија, на потег се црквите посестрими

А1он
Писмото на МПЦ-ОА е добар доказ дека создавањето нова, далеку попозитивна социјална клима во билатералните односи може да влијае корисно врз сите сфери од животот.
Македонија

Патријарх Неофит: Решението за МПЦ е сложено и треба добро да се осмисли

А1он
Решението за Македонската православна црква (МПЦ-ОА) се бара толку многу години, па затоа е сложено и треба многу добро да се осмисли, изјави денеска бугарскиот
Македонија

Патријархот Неофит и Радев: Бугарија и БПЦ се единствени во желбата за продлабочување на односите со Македонија

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска се сретна со бугарскиот патријарх Неофит и двајцата изјавија дека Бугарија и Бугарската православна црква се единствени во желбата за