Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Од:

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во Грција, „Ортодоксија“ и „Ромфеа“ ја пренесуваат веста за дописот испратен од МПЦ-ОА до БПЦ, а објавен од бугарските медиуми.

Во текстот објаснува дека условот што македонската црква го поставила е да ѝ биде признаена автокефалноста.

Во опширниот текст, новинарот коментира дека контактот на МПЦ-ОА и на БПЦ не бил случаен, затоа што како што пишува, во 2015, бугарскиот патријарх Неофит официјално го примил г.г Стефан.

Со сличен коментар е и текстот објавен на сајтот за црковни вести „Ромфеа“. Се споменува барањето од МПЦ-ОА за воспоставување евхаристиско единство и за, како што пишува порталот, „историската шанса патријаршијата да стане мајка- црква, на т.н. македонска црква“.

Би можело да ве интересира

Герапетритис: Доколку Северна Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за дополнителен притисок

Грчки граничар е ранет во престрелка во близина на грчко-турската граница

Големо невреме во Грција, громови предизвикаа нови пожари

Горан Наумовски

Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Горан Наумовски

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури

ВИДЕО: Пожари беснеат во Грција, еден избега од контрола

Предраг Петровиќ