ohridska arhiepiskopija

Македонија

Додека ние преговараме како учениците ќе ја толкуваат Охридската архиепископија, Бугарите веќе ја присвоија

Орце Костов
Бугарските историчари се се погласни во тврдењата дека Охридската архиепископија е важна бугарска црковна институција, а случајно или не, нивните ставови ги изнесуваат во моментите
Македонија

Саборот на СПЦ ќе ја признае македонската црква најавуваат српските медиуми

А1он
Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега непризнатата т.н. Македонската Православна
Македонија

Тимотеј: Потврден ставот, остануваме против промена на името на црквата

Кристијан Ландов
Архиепископскиот црковно-народен собор (АЦНС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) на редовната годишна седница што вчера и денеска се одржуваше во манастирскиот комплекс
Македонија

Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија

А1он
Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, со која ќе чиноначалствува