majkrosoft

Свет

Гугл прекинува со рекламите во Русија, Мајксрофот со услугите и производите

А1он
Во светло на исклучителната ситуација Гугл паузира со рекламите во Русија, соопшти денеска технолошката компанија. Во меѓувреме и Мајкрософт најави прекин на сите производи и
Свет

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он
Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во
Економија

Мајкрософт го затвори Линкедин во Кина

А1он
Мајкрософт ја затвори својата социјална мрежа Линкедин во Кина, со објаснување дека почитувањето на тамошните правила станало преголем предизвик, објави Би-Би-Си. „Се соочуваме со значително
Свет

Гугл, Фејсбук и Мајкрософт трошат најмногу за лобирање за политиките на ЕУ за дигитална економија

А1он
Компаниите Гугл, Фејсбук и Мајкрософт најмногу трошат за лобирање во борбата против новите закони на ЕУ, чија цел е да ја ограничат моќта на американските
Свет

Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради афера со вработена

А1он
Бил Гејтс во 2020 година го напуштил Управниот одбор на „Мајкрософт“, кога бордот на директори спровел истрага за поранешна романтична врска на милијардерот со вработена
Економија

Мајкрософт доби тендер вреден 22 милијарди долари од американската армија

А1он
Мајкрософт го доби тендерот на американската армија за набавка на лична опрема заснована на технологијата „зголемена реалност“, обезбедувајќи нарачка чија вредност може да достигне 21,9
Магазин

„Мајкрософт“ сака да го купи „Дискорд“ за 10 милијарди долари

А1он
Американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“ е во преговори за купување на социјалната мрежа „Дискорд“, за 10 милијарди долари, објави „Блумберг“. Според извори запознати со преговорите за
Македонија

Мајкрософт го издвојува Универзитетот во Штип како пример за успешна онлајн-настава

А1он
Компанијата „Мајкрософт“ на својата веб-страница го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина. Информацијата ја
Економија

Мајкрософт за вработените во САД ја продлжува мерката работа од дома до 2021 година

А1он
Вработените во Мајкрософт во САД ќе имаат можност да работат од дома најмалку до 19 јануари следната година поради пандемијата со новиот коронавирус, соопшти компанијата.