hakeri

Регион

Хакерски напад на веб-страницата на бугарската влада

А1он
Официјалната веб-страница на бугарската влада била подложена на кибер напад,соопшти информативната служба. Како што јави дописникот на МИА од Софија, засега не е познат сторителот
Регион

Хакери објавија податоци за албанскиот премиер Еди Рама

А1он
Иранските хакери кои 14 месеци влегуваа во албанските владини системи, продолжуваат да објавуваат чувствителни податоци, а овој пат нивна мета стана премиерот Еди Рама, јави
Свет

Иран: Хакиран серверот за мејлови на иранската ААЕ и побарно ослободување на политичките затвореници

А1он
Иранската Агенција за атомска енергија денеска објави дека хакери кои дејствувале во име на неидентификувана странска земја упаднале во мрежата на компанијата што управува со
Регион

Хакери од Иран објавија податоци за 105 илјади осомничени Албанци

А1он
Групата хакери финансирана од Иран за кибер-напади врз Албанија, продолжува да објавува чувствителни податоци добиени од погодените системи. Групата „Татковинска правда“ денеска објави податоци од
Регион

Бериша обвини дека зад кибер-нападите вмешани се и домашни, српски и руски хакери

А1он
Лидерот на побројното крило на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, на денешната редовна неделна средба со новинарите обвини дека зад кибер- нападите врз владините
Регион

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

А1он
Хакерите од иранската група „Татковинска правда“ денеска објавија тајни податоци од системот на албанската полиција. „По објавените досиеа од ТИМС системот и денешните од електронската
Регион

Хакерите предупредија дека ќе објават податоци, кои ќе ѝ предизвикаат проблеми на албанската Влада

А1он
Откако хакерите од иранската група „Татковинска правда“ презедоа одговорноста и за кибернападот од петокот врз системот ТИМС на албанските гранични премини, денеска за „Топ чанел“
Регион

По кибер-нападот, полека се нормализира ситуацијата на албанските гранични премини

А1он
По кибернападот на TIMS системот на албанските гранични премини, ноќта во петокот, тој пополека се враќа во нормала. На повеќето гранични премини тој е вратен
Регион

Албански експерт по ИТ: Ова е војна и мора да се третира како таква, ние сме во вонредна состојба

А1он
Иран започна уште една офанзива против Албанија. По сајбер нападите кои кулминираа со хакирање на владините сервери на 15 јули, викендов Албанија беше шокирана од