ecb

Економија

ВИДЕО: ЕЦБ и овозможи на Народната банка користење ликвидносни средства до 400 милиони евра

А1он
По извршената оценка на барањето за ликвидносна поддршка поднесено од Народната банка, Европската централна банка (ЕЦБ) позитивно одговори на барањето, преку одобрување на билатерална репо-линија.
Економија

ЕЦБ побара од банките да не исплаќаат дивиденди до 1 јануари следната година

А1он
Банките во еврозоната треба да ја одложат исплатата на дивиденди и за откуп на акции до 1 јануари следната година, советува Европската централна банка (ЕЦБ),
Економија

Лагард: Жените лидери подобро ја решаваат кризата со коронавирусот

А1он
Жените лидери подобро ја решаваат кризата настаната со пандемијата на новиот коронавирус, оценува директорката на Европската централна банка, Кристин Лагард, фалејќи ја нивната искрена комуникација
Економија

ЕЦБ: Непроменети остануваат каматите и Пандемиската програма за купување обврзници

А1он
Европската централна банка (ЕЦБ) донесе одлука да ги задржи непроменети клучните каматни стапки и својата Пандемиска програма за итна набавка на обврзници (ПЕПП), одлучувајќи се
Економија

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

А1он
Бугарија и Хрватска имаат уште многу да работат за санирање на своите економии и за подобрување на своите институции пред еврото да стане национална валута,
Економија

Лагард: Најлошото помина, подгответе се за втор бран

А1он
Еврозоната највероватно го помина најлошиот дел од еконоската криза предизвикана од пандемијата со Ковид-19, изјави денеска претседателката на Европска централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. –
Економија

Шпански банки во мај позајмиле 176 милијарди евра од ЕЦБ

А1он
Шпанските банки во мај позајмија околу 176 милијарди евра од Европската централна банка (ЕЦБ), што е најголема сума во последните шест години, покажуваат официјалните податоци.
Економија

Идната година еврозоната би можела да се врати во нормала тврди ЕЦБ

А1он
Економијата на еврозоната веројатно нема да се врати на нивото пред пандемијата до идната година, а закрепнувањето би можело да трае подолго, изјави главниот економист
Економија

ЕБОР: По падот на БДП од 3,5 отсто годинава, раст на економијата во С. Македонија од 5,5 проценти догодина

А1он
Во текот на 2020 година Северна Македонија ќе забележи пад на БДП од 3,5 проценти, како последица на економските последици од пандемијата на коронавирусот, по