sajber

Свет

Германски компании цел на сајбер напади: Штетата над 200 милијарди евра

А1он
Злосторствата во сајбер-просторот, кои вклучуваат кражба на ИТ опрема и податоци, како и дигитална и индустриска шпионажа и саботажа, годинава ќе ја чинат Германија 206
Економија

A1 Македонија успешно ја организираше A1SecuriThink – конференција за сајбер безбедност

А1он
На тема „Заштитете го вашиот бизнис”, денеска А1 Македонија беше домаќин на А1 SecuriThink, конференција за сајбер безбедност, на која бизнис заедницата имаше можност да
Македонија

Прв национален натпревар во сајбер-безбедност

А1он
Агенцијата за електронски комуникации и Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти MKD-CIRT, како организациска единица во Агенцијата, го организираат првиот Национален натпревар во сајбер-безбедност
Регион

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он
Три отсто од интернет-страниците имаат доверба кај под 30 отсто од испитаниците, посочува глобалната анализа на 22,5 милиони интернет-страници на дигитални продавници. Натаму, се вели
Свет

„Њујорк тајмс“: Хакери ја следат комуникациската мрежа на ЕУ

А1он
Хакери со години успешно вршат упади во комуникациската мрежа на Европската унија и пресретнуваат илјадници дипломатски пораки, тврди „Њујорк Тајмс“. Според весникот, хакерите, меѓу останатото,
Свет

„ФајрАј“: Опасна севернокорејска група дејствува во кибер просторот

Американската компанија за компјутерска безбедност „ФајрАј“ соопшти дека идентификувала севернокорејска хакерска група, која од 2014 година, па досега, украла стотици милиони долари преку упади во