ceska

Свет

Чешка застарениот советски противоздушен систем ќе го замени со израелски „Спајдер“

А1он
Чешката Влада денеска соопшти дека од Израел купила четири системи за противвоздушна одбрана „Спајдер“, со што планира до 2026 година да ја замени застарената опрема
Свет

Чешката десничарска СПД ќе го услови учеството во владата со барање референдум за напуштање на ЕУ

А1он
Чешката десничарска партија СПД, која може да одигра важна улога при формирањето на новата чешка влада, можно е да побара референдум за излез за земјата
Македонија

Средба на раководствата на македонското и чешкото Министерство за внатрешни работи

А1он
Заемните заложби за меѓусебна соработка и несебична поддршка со Министерството за внатрешни работи на Република Чешка беа потврдени денеска на билатерална средба меѓу делегацијата на
Свет

Во сударот на двата воза во Чешка погинаа двајцата машиновозачи и една патничка

А1он
Три лица загинаа во сударот на двата патнички воза, што се случи утринава во југозападниот дел на Чешка, додека десетици патници се повредени. Чешките железници
Свет

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

А1он
Чешката Влада денеска донесе одлука според која два дополнителни дена годишен одмор ќе им бидат понудени на државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19,
Свет

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

А1он
Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како донација 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и
Свет

Чешка испрати помош за Литванија поради се зголемениот прилив на мигранти од Белорусија

А1он
Чешка испрати помош во опрема и снабдување за Литванија поради зголемениот прилив на мигранти што ја загрозува границите на оваа балтичка земја со Белорусија, соопшти
Свет

На чешкиот претседател му се допаѓа планот на Орбан за реформа во ЕУ

А1он
Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека му се допаѓа планот на унгарскиот премиер Виктор Орбан за реформа во ЕУ, претставен во платена реклама, која некои