ceska

Регион

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1он
Претседателот на Чешка, Милош Земан, престојува во Србија, која ја избра за проштална странска посета на крајот од вториот и последен мандат. Тој разговараше за
Свет

Фијала: Чешка за нов претседател на земјата го избра Петр Павел, победи граѓанскиот кандидат

А1он
Чешкиот премиер Петр Фијала денеска им честиташе на Чесите што го избраа пензионираниот генерал, поранешен началник на Генералштабот, а подоцна и втор човек на НАТО,
Свет

Претседателските кандидати во Чешка повикуваат на смирување на страстите во пресрет на вториот круг од изборите

А1он
Чешкиот претседателски кандидат Петр Павел го повика денеска неговиот ривал Андреј Бабиш да престане да ги разгорува стравувањата од војна, додека Бабиш рече дека ги
Свет

Поранешен премиер и пензиониран генерал одат во вториот круг од претседателските избори во Чешка

А1он
Поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш и пензионираниот генерал Петр Павел одат во вториот круг од претседателските избори во Чешка, што ќе се одржи на 27
Регион

Србинка убиена во Чешка: Искасапено тело пронајдено на Нова година

А1он
Србинката С.С.(27) е уапсена во Чешка под сомнение дека во својот стан ја убила М.Д.(42), исто така државјанка на Србија. Србинка била убиена неколку дена