babis

Свет

Чешкиот претседателски кандидат Андреј Бабиш добил заканувачки писмо и куршум

А1он
Претседателскиот кандидат и лидер на најсилната чешка опозициска партија АНО, Андреј Бабиш денеска на вонредна прес-конференција соопшти дека на 19 јануари добил писмо во кое
Свет

Чешка: Полицијата бара премиерот Бабиш да се обвини за проневера на европски пари

А1он
Државното обвинителство на Чешка денеска соопшти дека од полицијата добило предлог за поднесување обвинение против премиерот Андреј Бабиш, откако го презеде досието поврзано со наводна
Свет

Бабиш: Поголема ЕУ соработка во борбата против вториот бран на Ковид-19

А1он
Чешкиот премиер Андреј Бабиш побара поголема координација внатре во ЕУ околу прашањето за борбата против Ковид-19. – Коронавирусот се враќа и ќе има проблеми, изјави