ceska

Свет

Несреќа во рудник во Чешка, еден рудар загина, неколку негови колеги се повредени

А1он
Рудар загина во рударска несреќа во источна Чешка, а неколку лица се повредени, извести полицијата. Според информациите, земјотрес бил почувствуван во рудникот за јаглен ЦСМ-Југ.
Свет

Чешкиот суд го ослободи Бабиш од обвинението за измама со субвенции од ЕУ

А1он
Чешки суд денеска го ослободи поранешниот премиер Андреј Бабиш од обвиненијата за наводна измама поврзана со субвенции од ЕУ, со што ги зголеми неговите изгледи
Регион

Бек: Успех на чешкото претседателство е исчекорот во проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

А1он
И покрај војната во Украина и проблемите кои од тоа произлегоа, а со кои мораше да се справи чешкото претседателство со Европската Унија, чешкиот министер
Регион

Дачиќ: Чешка нема да го стави во процедура барањето на Косово за членство во ЕУ

А1он
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека според информациите кои му се достапни во моментов, Чешка нема да го стави во процедура
Свет

Унгарија ја блокира помошта на ЕУ за Украина, Чешка ја симна од дневен ред

А1он
Унгарија на состанокот на министрите за финансии на земјите-членки на ЕУ блокираше макроекономска финансиска помош за Украина во износ од 18 милијарди евра, обидувајќи се
Свет

Чешки антиваксер и организатор на протести: Чешка ќе ја нападне Русија со атомски бомби

А1он
Чешката полиција истражува познат чешки антиваксер и организатор на големиот протест против владата поради ширење видео во кое тој тврди дека Чешка се подготвува да
Свет

За претседателската функција во Чешка има девет кандидати

А1он
Девет кандидати следниот месец ќе влезат во изборната трка за претседател на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни работи. Дванаесет кандидати не ги исполнија основните
Свет

Во Чешка масовни протести: Русија сака да не уништи, ќе ги употреби сите средства

А1он
Во последните месеци низ Чешка се одржуваат масовни протести против владата. Многу чешки функционери сметаат дека Москва стои зад нив. На еден од најголемите собири
Свет

Чесите протестираа против растечкиот популизам и екстремизам, ја поддржаа Украина

А1он
Десетици илјади Чеси се собраа на главниот плоштад во Прага денеска за да протестираат против зголемениот популизам и екстремизам, два дена откако коалицијата на екстремно