kompanii

Економија

За шест години, над 362 милиони евра народни пари кај седум градежни комапнии

Седум градежни комапнии 15 години стојат во „топ 10“ по добивање народни пари од државни тендери: „Жикол“, „Пелистер“, „Бауер БГ“, „Илинден Струга“, „Спектартермо“, „НБ-Компани“ и
Економија

Бизнисмените предупредуваат: Можни се отпуштања без државна помош и поевтина струја

Орце Костов
„Обезбедување на поевтина електрична енергија за компаниите, а со тоа и спас на економијата и државата“, ќе бара Стопанската комора на Македонија од државата пред
Економија

Луѓе од 88 држави имаат фирми во Македонија

А1он
Во регистарот на вистински сопственици се запишани приближно 70150 различни физички лица. Од нив, 93,5 проценти се македонски државјани, 0,5 проценти се странци со регулиран
Економија

777 фирми кои инвестирале за време на пандемијата се пријавиле за владина помош

А1он
До Министерството за економија пристигнати се 777 апликации од компании кои инвестирале во време на Ковид-19, но и од оние кои ќе инвестираат во 2021
Економија

ФИТР го запира финансирањето на фирми што ја злоупотребиле државната помош

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од
Економија Македонија

Објавена листата на фирми што зеле државна помош, а не им платиле на работниците

А1он
Владата ја објави листата на над 700 компании за кои било утврдено дека зеле државна помош за исплата на минимални плати за своите вработени во
Економија

Компаниите очекуваат новиот Закон за јавни набавки да им ги надмине досегашните потешкотии

А1он
Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис=регулатива“ денеска одржа инфо-сесија на тема: „Можности за доуредување на новиот Закон за јавни набавки и прашања од интерес
Економија

Стопанска комора: Македонските компании потпросечно профитабилни, без иновации и дигитализација

А1он
Големите, традиционално етаблирани македонски компании на кои отпаѓаат 90 проценти од домашната економија се на дното во регионот по иновативност и дигитализација. Слабо внесуваат новини,
Економија

Компаниите ги користат мерките од Оперативниот план за вработување

А1он
Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување што го спроведува Агенцијата за вработување годинава се планира да бидат отворени 10 илјади нови
Економија

Признанија за првите девет старт-ап компании од Фондот за иновации

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе им додели признанија на првите девет старт-ап претпријатија за успешно завршени проекти. На доделувањето, како што е