hakerski napad

Свет

При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

А1он
Австралиската полиција ја истражува кражбата на лични податоци на 10.000 корисници на телекомуникациската компанија „Оптус“ (Optus), која беше цел на хакерски напад и е побаран
Регион

Топ чанел ексклузивно по кибернападите: Хакери презеле државни документи на Албанија

А1он
Хакерите кои ги нападнаа канцелариите на албанската држава, успевајќи да пристапат до серверите на службените документи, оттаму успеале да преземат разни документи на своја веб-страница,
Македонија

Институциите молчат, инсајдери јавуваат дека хакерскиот напад на Бирото за јавни набави е од Грција и исклучиво за пари

МВР и Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти втор ден молчат за блокадата на веб-страницата на Бирото за јавни набавки која шест дена е
Македонија

Хакерски напад на Бирото за јавни набавки, се бара откуп во биткоини, алармираат инсајдери

Страницата на Бирото за јавни набавки петти ден е недостапна за корисниците, а инсајдери алармираат дека се работи за успешен хакерски напад. Инсајдерите јавуваат дека
Свет

Руски хакери го нападнале државниот телеком на Украина

А1он
Украинската државна служба за специјални комуникации (СССЦИП Украина) соопшти дека руските сили извршиле кибер-напад врз државниот телеком Укртелеком. Претседателот на СССЦИП Јуриј Шчихол информира дека
Свет

Регистрирани вкупно 3.000 кибер напади врз украински цели од средината на февруари

А1он
Вкупно 3.000 кибер напади врз украински цели се регистрирани од средината на февруари, според Виктор Жора, заменик-претседател на агенцијата за кибер безбедност SSSCIP во таа
Свет

Анонимуси ја хакираа руската федерална агенција и објавија 360.000 датотеки

А1он
Најпознатата хакерска група Анонимуси ја хакираше Роскомнадзор, руската федерална агенција одговорна за следење и цензура на медиумите и објави 360.000 датотеки, соопшти групата на својот
Свет

Голем хакерски напад врз руската новинска агенција ТАСС

А1он
Сајтот на руската новинска агенција ТАСС беше подложен на силен хакерски напад. Главната лента за вести е недостапна за корисниците на агенцијата. Исто така, дописниците
Свет

Украинската амбасада во Велика Британија цел на хакерски напади

А1он
Украинската амбасада во Велика Британија цел на хакерски напади, официјалната веб страница и електронска пошта не работат. -Поради постојаните кибер напади кон украинската амбасада во
Свет

Хакерски напади – недостапни сајтовите на украинската Влада и МНР

А1он
Неколку интернет страници на украински државни органи, вклучувајќи ги и страниците на владата и Министерството за надворешни работи, се недостапни, јавија попладнево британските медиуми. Британските