krvodaritelska akcija

Македонија

Со плати под просечната, новинарите даруваа крв и го одбележаа Светскиот ден на медиумите – 3 мај

Орце Костов
Најголемиот број од новинарите во државава го одбележуваат Светскиот ден на медиумите – 3 Мај со плати под просечната, а алармираат и за небезбедни услови
Македонија

Затворениците од затворот во Шутка донираа крв за повредените во Украина

А1он
Затворениците и раководството на затворот „Скопје“ во Шутка, организираа крводарителска акција за настраданите во Украина. Заинтересираност имало, вели директорот на затворот, Филип Андов. Според него,
Македонија

Крводарителска акција на припадниците на Единицата за брзо распоредување

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека припадниците на Единицата за брзо распоредување во кругот на Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ учествуваа во крводарителска акција, во
Македонија

Крводарителска акција на матурантите од училиштето „Мирко Милески” во Кичево

А1он
Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево,
Македонија

Крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

А1он
Во денешната втора вонредна крводарителска акција организирана од Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и со поддршка од Општина
Македонија

Прилеп со успешна крводарителска акција

А1он
Голем одзив на крводарителската акција што денеска се спроведе во просториите на прилепската локална самоуправа. Акцијата беше на иницијатива на градоачалникот Илија Јованоски, а во
Македонија

Во денешната вонредна крводарителска акција во Велес собрани 63 крвни единици

А1он
На денешната вонредна акција за доброволно дарување крв во Ликовниот салон во Велес беа собрани 63 крвни единици од хумани велешки крводарители.Се почитувале сите мерки
Македонија

Крводарителска акција во Кавадарци, собрани 46 единици крв

А1он
Крводарителска акција беше спроведена денеска во големата сала на општинската зграда во Кавадарци, собрани се 46 единици крв. Организацијата беше на кавадаречкиот Црвен крст, а