Крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

Од:

Во денешната втора вонредна крводарителска акција организирана од Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и со поддршка од Општина Велес и Народниот музеј, собрани се 63 крвни единици исто колку и на првата вонредна акција одржана на 15 април.

Како што информира за МИА, Орце Николов секретар на Општинскиот Црвен крст информира дека и на оваа Втора вонредна крводарителската акција се применуваа сите стандарди и процедури за безбедност согласно состојбата во која се наоѓаме.

-Велешките крводарители со денешниот одличен биланс како и многу пати ја искажаа својата хуманост на дело и потврдија дека заслужно се на првото место по бројот на крводарувања во земјава во 2019 и 2018 како и низа години претходно, потенцира Николов.

Собрани крвни едници ќе бидат оденесени во Институтот за трансфузиона медицина во Скопје, а оттаму ќе бидат распределени за потребите на пациентите за клиниките во Скопје и болниците во земјава.

Инаку, втората вонредна крводарителска акција во Велес како и првата се одржа поради вонредната состојба во земјава која предизвика многу мало ниво на залихи од крвни единици во сите станици за трансфузилогија во земјава.

Би можело да ве интересира

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

А1он

Се црта нов мурал во Велес

А1он

Велешкото јавно обвинителство отвори предмет по повикот од Митрополитот Агатангел за масовно одење во верските храмови

А1он

Две лица повредени во сообраќајка на патот за гробиштата Раштани кај Велес

А1он

Велес ќе биде вклучен во меѓународен проект за културно наследство

А1он

Четворица од Велес обвинети за непочитување на здравствените прописи

А1он