Затворениците од затворот во Шутка донираа крв за повредените во Украина

Од:

Затворениците и раководството на затворот „Скопје“ во Шутка, организираа крводарителска акција за настраданите во Украина. Заинтересираност имало, вели директорот на затворот, Филип Андов. Според него, над 50 затвореници досега дарувале крв во знак на солидарност.

dobivaj vesti na viber

„Над педесет единици крв се дарувани до овој момент, односно над 50 затвореници се приклучија во акцијата. Меѓу нив има и осуденици кои издржуваат затворска казна. Акцијата е на доброволна база. За истата е известена и Украинската амбасада“, вели Андов.

Акцијата е организирана во координација со Црвениот крст на Македонија, а присутен бил и директорот за извршување санкции, Маријан Спасовски како и директорот на Клиниката за трансфузиологија, Седула Усеини.

Би можело да ве интересира

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он

Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

А1он

Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

А1он

Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

А1он

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он