Затворениците од затворот во Шутка донираа крв за повредените во Украина

Од:

Затворениците и раководството на затворот „Скопје“ во Шутка, организираа крводарителска акција за настраданите во Украина. Заинтересираност имало, вели директорот на затворот, Филип Андов. Според него, над 50 затвореници досега дарувале крв во знак на солидарност.

„Над педесет единици крв се дарувани до овој момент, односно над 50 затвореници се приклучија во акцијата. Меѓу нив има и осуденици кои издржуваат затворска казна. Акцијата е на доброволна база. За истата е известена и Украинската амбасада“, вели Андов.

Акцијата е организирана во координација со Црвениот крст на Македонија, а присутен бил и директорот за извршување санкции, Маријан Спасовски како и директорот на Клиниката за трансфузиологија, Седула Усеини.

Би можело да ве интересира

Гладков: Соборивме цели над Белгород

Горан Наумовски

Зеленски: Евакуираме луѓе од поплавените подрачја, Русите гранатираат и евакуациони места

Горан Наумовски

Пригожин повторно се заканува, тврди дека ќе оди до Москва: „Ви давам две недели или ние тргнуваме“

Најмалку 5.000 луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во областа Херсон

Песков: Саботажата на гасоводот за амонијак може негативно да влијае на договорот

Едно лице загина во поплавата во регионот на Миколаев