prosecna plata

Економија

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

А1он
Просечната нето плата во Црна Гора во јуни изнесувала 708 евра и е за 0,3 отсто помала од претходниот месец, покажуваат податоците на црногорската статистичка
Македонија

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски оцени дека покачувањето на платите и вложувањето во стандардот на граѓаните е политика на која останале доследни. „Благодарение на правичните политики и
Економија

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,

А1он
На чекор сме до исполнување на едно од најважните изборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари. Просечната плата исплатена за месец јануари 2022 година
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Џабе просечна плата 500 евра, кога трошоци за живот се 1000 евра, а најчестата плата е далеку под просекот

А1он
После цели пет ипол години власт срамно е што Ковачевски се фали со 500 евра просечна плата, во време кога реалните трошоци за живот се
Македонија

СДСМ: На чекор до исполнување на едно од најважните ветувања – просечна плата од 30.000 денари

А1он
Владата предводена од СДСМ е на чекор до исполнување на едно од најважните предизборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари велат од партијата во
Економија

Влада: Просечната нето плата во јануари порасна на 29.980 денари

А1он
„Континуирано расте, просечната месечна нето-плата. Согласно најновите податоци на Државниот завод за статистика во јануари 2022 година исплатената нето-плата по вработен, изнесува 29.980 денари. Во
Економија

Просечната нето плата во октомври 29.145 денари

А1он
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври годинава изнесува 29.145 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
Македонија

Заев: Од 1 јануари идната година просечната плата ќе биде 500, а минималната 300 евра

А1он
Од 1 јануари 2022 година, просечната плата ќе биде 500 евра, а минималната плата 300 евра, најави денеска од Свети Николе претседателот на СДСМ Зоран