prosecna plata

Економија

Просечната нето плата во октомври 29.145 денари

А1он
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври годинава изнесува 29.145 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
Македонија

Заев: Од 1 јануари идната година просечната плата ќе биде 500, а минималната 300 евра

А1он
Од 1 јануари 2022 година, просечната плата ќе биде 500 евра, а минималната плата 300 евра, најави денеска од Свети Николе претседателот на СДСМ Зоран
Македонија

Заев: Порастот на просечната плата е резултат на економските мерки и политики на Владата

А1он
Просечната плата во јуни 2021 година, изнесувала 28.744 денари и таа е поголема во однос на јуни 2020 година за 7 проценти. Минативе четири години
Македонија

Владата презадоволна од растот на просечната плата: Скокнала за 100 евра од пред четири години

А1он
Просечната исплатена нето плата во државата континуирано расте, се пофали денеска Владата со последните податоци на Државниот завод за статистика, за мај годинава, кога според
Македонија

Костадинов: Растот на платите и намалената невработеност се показател за успешните економски политики на СДСМ

А1он
Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат да инвестираат во човечкиот капитал во сите сектори. Просечната плата за месец април 2021 изнесува 28.438
Македонија

Заев: Расте просечната плата, посветени сме да ја зголемиме до 34.000 денари во следните четири години

А1он
Имаме раст на просечната нето плата во ноември, наша цел се достоинствени плати и подобар животен стандард за граѓаните. Владата е посветена на покачување на
Регион

Пленковиќ најавува просечна плата од 1.000 евра во Хрватска до крајот на мандатот

А1он
Хрватскиот мандатар Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека новата влада ќе ги исполни ветувањата за раст на просечната и минималната плата и дека просечната плата во