prosecna plata

Економија

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,

А1он
На чекор сме до исполнување на едно од најважните изборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари. Просечната плата исплатена за месец јануари 2022 година
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Џабе просечна плата 500 евра, кога трошоци за живот се 1000 евра, а најчестата плата е далеку под просекот

А1он
После цели пет ипол години власт срамно е што Ковачевски се фали со 500 евра просечна плата, во време кога реалните трошоци за живот се
Македонија

СДСМ: На чекор до исполнување на едно од најважните ветувања – просечна плата од 30.000 денари

А1он
Владата предводена од СДСМ е на чекор до исполнување на едно од најважните предизборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари велат од партијата во
Економија

Влада: Просечната нето плата во јануари порасна на 29.980 денари

А1он
„Континуирано расте, просечната месечна нето-плата. Согласно најновите податоци на Државниот завод за статистика во јануари 2022 година исплатената нето-плата по вработен, изнесува 29.980 денари. Во
Економија

Просечната нето плата во октомври 29.145 денари

А1он
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври годинава изнесува 29.145 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
Македонија

Заев: Од 1 јануари идната година просечната плата ќе биде 500, а минималната 300 евра

А1он
Од 1 јануари 2022 година, просечната плата ќе биде 500 евра, а минималната плата 300 евра, најави денеска од Свети Николе претседателот на СДСМ Зоран
Македонија

Заев: Порастот на просечната плата е резултат на економските мерки и политики на Владата

А1он
Просечната плата во јуни 2021 година, изнесувала 28.744 денари и таа е поголема во однос на јуни 2020 година за 7 проценти. Минативе четири години
Македонија

Владата презадоволна од растот на просечната плата: Скокнала за 100 евра од пред четири години

А1он
Просечната исплатена нето плата во државата континуирано расте, се пофали денеска Владата со последните податоци на Државниот завод за статистика, за мај годинава, кога според
Македонија

Костадинов: Растот на платите и намалената невработеност се показател за успешните економски политики на СДСМ

А1он
Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат да инвестираат во човечкиот капитал во сите сектори. Просечната плата за месец април 2021 изнесува 28.438