Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски оцени дека покачувањето на платите и вложувањето во стандардот на граѓаните е политика на која останале доследни.

dobivaj vesti na viber

„Благодарение на правичните политики и одговорното владеење, ветувањето на СДСМ од 2017 година е целосно реализирано. Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари. Ова ветување беше мета на критика и потсмев од опозицијата која силно се противи на растот на платите, но и покрај честите опструкции од нив – успеавме. Во време на голема економска криза сфаќаме колку се значајни овие политики. Со покачувањето на платите ги штитиме граѓаните од големиот раст на цените, а буџетот го насочуваме онаму каде е најпотребно, да обезбедиме повеќе приходи, да ги намалиме ценовните шокови и заеднички полесно да ја надминеме кризата“, напиша Ковачевски на социјалните медиуми.

Во коментарот, изрази благодарност на сите членови на Владата во овој и минатиот мандат кои доследно и посветено работеа на остварување на ова ветување.

„Силно верувам дека граѓаните ќе ги препознаат и наградат овие политики на Владата предводена од СДСМ“, се вели во објавата за растот на просечната месечна нето-плата.

Би можело да ве интересира

Европски синдикати: Работниците не можат повеќе да ги плаќаат сметките за енергија

А1он

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, раст од 10,9 отсто, следува раст на платите во сите сектори

Катерина Павлова-Николовска

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација на првата меѓувладина конференција во Брисел

Ковачевски – Фон дер Лајен: Време е за мудри одлуки, македонскиот јазик и идентитет во ЕУ се заштитени

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска