dimiar kovacevski

Македонија

Ковачевски: Не е исклучена предизборна коалиција на СДСМ со ДУИ и останатите албански партии

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски и лидер на СДСМ не ја исклучува опцијата неговата партија да направи предизборна коалиција со албанските партии со кои би настапиле на
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот, Горан Паунов, со „силни и одлучни“ аплаузи дојде да го поддржи Ковачевски, кој вчеравечер, во улога на претседател на социјалдемократите, одржа говор
Македонија

(ВИДЕО) Арсовска до Премиерот: Гледај си ги твоите проекти, кој ќе ти ги одземе тебе ингеренциите?!

Анита Петровска Рајковиќ
По најавата дека ќе ѝ бидат одземени ингеренциите за реконструкција на Универзалната сала и предадени на Министерството за култура, и изјавата на Премиерот Ковачевски дека
Македонија

Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација на првата меѓувладина конференција во Брисел

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски ќе ја предводи официјалната владина делегација во Брисел, која утре во Советот на Европска Унија ќе учествува на првата меѓувладина конференција. Како
Македонија

Ковачевски – Фон дер Лајен: Време е за мудри одлуки, македонскиот јазик и идентитет во ЕУ се заштитени

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска имаше тет-а-тет средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. На средбата Ковачевски
Македонија

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски оцени дека покачувањето на платите и вложувањето во стандардот на граѓаните е политика на која останале доследни. „Благодарение на правичните политики и
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски застана во одбрана на примитивизмот на Џафери

А1он
Јавноста беше сведок на примитивизмот на Џафери, на неговиот однос, навредите и пцовките кон вработените. Во која друга земја функционерите од власта им ги пцујат
Македонија

Ковачевски и премиерите на земјите од ЈИЕ членки на НАТО на состанок во Софија

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски го почна учеството на Состанокот на шефови на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО. Во фокусот на состанокот, чиј
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Самитот има за цел е да го одврати Путин од тоа што го прави во Украина

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет во рамките на Вонредниот самит на шефови на држави и влади на НАТО што денеска
Економија

Се прават анализи за при ценовен шок на нафтените деривати, да помогне Владата

Регулаторна се уште ги нема објавено новите цени на нафтените деривати. Според цените на струјата и гасот, познавачи на проблематиката велат дека порастот на цените