Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација на првата меѓувладина конференција во Брисел

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски ќе ја предводи официјалната владина делегација во Брисел, која утре во Советот на Европска Унија ќе учествува на првата меѓувладина конференција.

Како што соопштија од владината прес-служба, оваа меѓувладина конференција е од историско значење за Северна Македонија бидејќи со неа се означува отпочнувањето на преговорите за полноправно членство на земјата во ЕУ.

Според агендата, за утрешниот ден е предвидено премиерот Ковачевски заедно со премиерот на Албанија Еди Рама да имаат средба со претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен.

Во рамките на историската посета на Брисел, за утре е најавено и започнувањето на скринингот за Република Северна Македонија и работен ручек на премиерот Ковачевски со еврокомесарот за проширување и добрососедски политики Оливер Вархеји, на кој ќе присуствуваат и двете делегации.

Како дел од официјалната владина делегација, во Брисел патуваат првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, како и министрите за надворешни работи Бујар Османи, за внатрешни работи Оливер Спасовски, за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити и други високи претставници на Владата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски

(ВИДЕО) Арсовска до Премиерот: Гледај си ги твоите проекти, кој ќе ти ги одземе тебе ингеренциите?!

Анита Петровска Рајковиќ

Ковачевски – Фон дер Лајен: Време е за мудри одлуки, македонскиот јазик и идентитет во ЕУ се заштитени

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски застана во одбрана на примитивизмот на Џафери

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски и премиерите на земјите од ЈИЕ членки на НАТО на состанок во Софија

Катерина Павлова-Николовска