jugoistocna evropa

Економија

Претседателот на Уганда го назначи Братислав Стоиљковиќ за трговски претставник на земјата за Југоисточна Европа

А1он
Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени, го назначи српскиот бизнисмен Братислав Стоиљковиќ за трговски претставник на земјата за Југоисточна Европа. На церемонијата одржана во лондонското предградие
Македонија

Османи во Солун – Македонија од идната година претседава со Процесот за соработка на Југоисточна Европа

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Солун, Грција учествува на Состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на
Македонија

Ковачевски: Едногласни сме за заеднички регионален одговор на кризата и во поддршката за Украина

А1он
Во обраќањето на Состанокот на шефовите на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО, што денеска се одржува во Софија, во Република Бугарија,
Македонија

Ковачевски и премиерите на земјите од ЈИЕ членки на НАТО на состанок во Софија

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски го почна учеството на Состанокот на шефови на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО. Во фокусот на состанокот, чиј
Регион

Генерално собрание на новинските агенциите од Југоисточна Европа (АБНА-СЕ) во Истанбул

А1он
Во Истанбул, Турција, изминатиот викенд се одржа 27-то Генерално собрание на Aсоцијацијата на балкански новински агенции АБНА-СЕ, на тема „Дигитални медиуми: Што понатаму?”. На конференција
Регион

Китаровиќ: Влезот на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ предуслов за траен мир и стабилност

А1он
Предуслов за траен мир и стабилност е влезот на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ, изјави хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. Таа изјави дека