Заев: Расте просечната плата, посветени сме да ја зголемиме до 34.000 денари во следните четири години

Од:

Имаме раст на просечната нето плата во ноември, наша цел се достоинствени плати и подобар животен стандард за граѓаните. Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари во следните четири години, објави премиерот Зоран Заев.

-Имаме раст на просечната нето плата од 7% во ноември 2020, во однос на истиот месец 2019 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2020 година, изнесувала 27.588 денари. Ваквото зголемување се должи на зголемувањата на платите во наведениот период во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (11,2 %), Образование (9,5 %), Информации и комуникации (9,4%), Земјоделство, шумарство и рибарство (8,5%), Преработувачката индустрија (7,3%), како и во други бројни дејности. Нашата цел е граѓаните да имаат достоинствени плати и подобар животен стандард. Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари во следните четири години, напиша Зев на неговиот фејсбук профил.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ги повика менаџерите на здравствените институции да не ги потпишуваат догoворите за стерилизација

Катерина Павлова-Николовска

Зоран Заев единствен кандидат за претседател на СДСМ, над 80 илјади членови ќе гласаат на 21 март

Заев: Времето на неказнивост го оставаме во историјата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Испративме порака дека системот функционира, вели Заев за случајот Таргет-Тврдина

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев: Мијалков избега и мораше да се пријави затоа што стиснавме на блиските и имотот

Катерина Павлова-Николовска

Заев се сретна со новиот владин економски советник од Германија

Жарко Настоски