golo brdo

Македонија

МД „Илинден”: Македонците во областа Голо Брдо, со денови се без струја

А1он
Македонското друштво „Илинден”- Тирана остро реагираше за состојбата создадена по обилните снежни врнежи, кои ги блокираа патиштата во Голо Брдо, каде Македонците беа, а дел
Македонија

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија , Илијана Јотова, од денеска до 16 септември ќе престојува во посета на Албанија, јави „24 часа“. Посетата на Јотова е во
Регион

Османи: Обезбедуваме поддршка за Македонците во Албанија

А1он
Министерот Османи во рамките на своите работни активности,во недела, на 28 август, оствари работна посета на Требиште и Пустец, при што оствари средба со истакнати
Македонија

Реакција на Македонците од Албанија: Софија се обидува вештачки да прикаже Бугари во Голо Брдо

А1он
Единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) реагираше во врска со, како што наведе, „последното однесување на бугарската Амбасада во
Македонија

Фатри Фетаху нов претседател на огранокот на МД „Илинден“ за Голо Брдо

А1он
Дипломираниот економист, Фатри Фетаху е новиот претседател на огранокот за Голо Брдо на македонското друштво „Илинден“-Тирана, со мандат од четири години, 2021 – 2025 година.
Регион

Албанскиот парламент го усвои буџетот за 2021 година, не поминаа предлозите на пратеникот Стерјовски за Пустец, Голо Брдо и Гора

А1он
Со 84 гласа „за“, 14 против и еден воздржан, албанскиот Парламент го усвои буџетот за 2021 година, што ќе тежи над четири милијарди евра. Буџетот