Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Од:

Потпретседателката на Бугарија , Илијана Јотова, од денеска до 16 септември ќе престојува во посета на Албанија, јави „24 часа“.

Посетата на Јотова е во пресрет на националниот попис на населението во Албанија, кој, како што се наведува во веста, е значен момент за бугарското национално малцинство во Албанија откако беше признаено во 2017 година.

За време на посетата на Тирана, на албански ќе биде претставена книгата на доцент професор Спас Ташев – „Бугарите во Албанија“, а најавена е и посета на Јотова на селото Големо Острени, каде што ќе се сретне со претставници на бугарското национално малцинство од регионот Голо Брдо кој е лоциран во источниот дел на Албанија и е претежно населен од македонско население.

Според прес-службата на бугсрското претседателство Јотова ќе ја отвори новата учебна година во бугарското неделно училиште во градот Елбасан.

За време на посетата на Албанија таа ќе се сретне со претседателот Бајрам Бегај, со вицепремиерката и министерка за инфраструктура и енергетика Белинда Балуку, со претседателката на Собранието, Линдита Никола, со министерот за внатрешни работи Таулант Бала.

Бугарската потпретседателка ќе има разговори и со ректорот на Универзитетот во Тирана, проф. Артан Хоџа, на кој се изучува бугарскиот јазик. Во делегацијата предводена од Јотова се и професори од бугарските универзитети и од Бугарската академија на науките, пренесува „24 часа“.

Би можело да ве интересира

На преминот „Блато“ спречен шверц на десетици дози кокаин

МД „Илинден”: Македонците во областа Голо Брдо, со денови се без струја

Двајца македонски државјани вмешани во шверц на марихуана од Албанија за Косово

(ВИДЕО) Фудбалер на албанскиот клуб Игнатија почина на терен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Албански пратеник активираше димни бомби, говорницата беше блокирана со столчиња

(ВИДЕО) Албански пратеници се судрија со обезбедувањето, па преку прозори упаднаа во Собранието

Горан Наумовски