lajcak

Регион

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

А1он
Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави денеска, коментирајќи ги разговорите што ги имал заедно со претставниците на Германија,
Регион

Лајчак: Со Ескобар се надевавме на подобар резултат од мисијата во Белград и во Приштина

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска на својот Фејсбук профил објави дека се надевал на подобар резултат од
Регион

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ утре во Белград ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и
Регион

ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

А1он
Во Охрид почна средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ
Македонија

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија и
Регион

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини нема договор

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека ја завршил втората средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ
Регион

Вучиќ денеска и утре со Лајчак: Пред средбата во Охрид ќе кажам што мислам

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска и утре ќе разговара со специјалниот пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Како што
Регион

Лајчак очекува средба меѓу Курти и Вучиќ во наредните неколку недели

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак очекува преговорите за целосна нормализација на односите меѓу двете држави да почнат
Регион

Вучиќ-Лајчак: Неопходно е да се спроведе договорот за Заедницата на српски општини

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ се сретна со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан,
Регион

Лајчак и достави на Приштина нов предлог за решавање на кризата на Косово

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак до властите во Приштина достави нов предлог од Брисел за решение на кризата