lajcak

Регион

Лајчак очекува средба меѓу Курти и Вучиќ во наредните неколку недели

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак очекува преговорите за целосна нормализација на односите меѓу двете држави да почнат
Регион

Вучиќ-Лајчак: Неопходно е да се спроведе договорот за Заедницата на српски општини

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ се сретна со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан,
Регион

Лајчак и достави на Приштина нов предлог за решавање на кризата на Косово

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак до властите во Приштина достави нов предлог од Брисел за решение на кризата
Регион

Лајчак: Долг и тежок, но фер разговор со Вучиќ

А1он
Специјалниот претставник на Европската унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак на Твитер напиша дека разговорот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ бил тежок и долг,
Регион

Лајчак во ненајавена посета на Приштина на средба со Курти

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти го пречека претпладнево во неговиот кабинет специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија. Мирослав Лајчак, јави дописникот
Регион

Вучиќ: Лајчак, Плетнер и Бон предложија нова „арматура“ за преговори во Брисел со цел конечно решение

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и советниците за надворешна и безбедносна
Регион

Лајчак и советниците на Шолц и Макрон во посета на Приштина и Белград

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак, придружуван од советниците на германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон, ќе престојуваат
Регион

Лајчак: Благодарен сум на Ескобар и на американската дипломатија што го поддржаа дијалогот меѓу Белград и Приштина

А1он
Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска изјави дека му е благодарен на американскиот специјален пратеник за Западен
Регион

Вучиќ: Не се лесни разговорите со Лајчак и Ескобар, ќе продолжиме подоцна вечерва

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ, по средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и специјалниот претставник на САД за