Средба на Заев со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак

Од:

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак.

На средбата се дискутираше за ситуацијата на Западен Балкан, но и за промените кои се подготвуваат во ОН.

Премиерот Заев изрази целосна поддршка на приоритетите предвидени за мандатот на претседателот на ГС на ОН, Лајчак и заедно ги истакнаа мултилатерализмот и превентивната дипломатија како најдобри методи за решавање на разликите меѓу државите и народите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини нема договор

Вучиќ денеска и утре со Лајчак: Пред средбата во Охрид ќе кажам што мислам

Гаши ја потврди средбата со Заев

Ана Ололовска

Шест држави го изгубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска