miroslav lajcak

Регион

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

А1он
Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави денеска, коментирајќи ги разговорите што ги имал заедно со претставниците на Германија,
Регион

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се утврдат сите факти за нападот на влезот
Uncategorized

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

А1он
Претставникот на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон. Тие
Регион

Вучиќ на средба со претставници на ЕУ, САД, Германија, Франција и Италија

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со претставници на ЕУ, САД, Франција, Германија и Италија, со кои ќе разговара за натамошните чекори
Регион

Лајчак: Барикадите на северот на Косово да се отсранат со договор, а не со булдожери

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по средбата со премиерот Албин Курти, изјави дека најдобро е барикадите на северот
Регион

Вучиќ утре на средба со Ескобар и со Лајчак

А1он
Претседателот Србија, Александар Вучиќ, утре ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина и другите регионални прашања на