miroslav lajcak

Регион

Мирослав Лајчак: Мојата работа продолжува, не одам никаде

А1он
Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска изјави дека неговиот мандат можеби не завршил, „како што првично се
Македонија

Пендаровски – Лајчак: Обезбедување целосна имплементација на реформските процеси и задржување на европскиот курс на државата

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум, денеска во Давос остварил средба со специјалниот претставник на Европската
Регион

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

А1он
Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави денеска, коментирајќи ги разговорите што ги имал заедно со претставниците на Германија,
Регион

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се утврдат сите факти за нападот на влезот
Uncategorized

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

А1он
Претставникот на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон. Тие
Регион

Вучиќ на средба со претставници на ЕУ, САД, Германија, Франција и Италија

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со претставници на ЕУ, САД, Франција, Германија и Италија, со кои ќе разговара за натамошните чекори
Регион

Лајчак: Барикадите на северот на Косово да се отсранат со договор, а не со булдожери

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по средбата со премиерот Албин Курти, изјави дека најдобро е барикадите на северот
Регион

Вучиќ утре на средба со Ескобар и со Лајчак

А1он
Претседателот Србија, Александар Вучиќ, утре ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина и другите регионални прашања на