Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

Од:

Претставникот на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон.

Тие разговарале за Западен Балкан и се согласиле дека од клучно значење е регионот да остане високо на европската агенда.

„Ја започнав неделата со средба со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, пред денешниот Совет за надворешни работи. Взаемно се информиравме за нашите неодамнешни патувања на Западен Балкан и се согласивме дека е клучно регионот да остане на високо на нашата европска агенда“, посочи Лајчак.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пендаровски – Лајчак: Обезбедување целосна имплементација на реформските процеси и задржување на европскиот курс на државата

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он

Лајчак: Загрижен сум за она што го слушнав на северот на Косово

Вучиќ на средба со претставници на ЕУ, САД, Германија, Франција и Италија

Фајон: Сите сме загрижени поради безбедносните ризици на Балканот, ни треба силен Балкан и Косово

А1он