fajon

Uncategorized

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

А1он
Претставникот на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон. Тие
Регион

Фајон: Сите сме загрижени поради безбедносните ризици на Балканот, ни треба силен Балкан и Косово

А1он
Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија треба да разговараат за предлогот на Европската унија за
Свет

Во словенечкиот Парламент ќе се гласа недоверба на Фајон

А1он
Пратениците во Парламентот на Словенија денеска, на барање на опозицијата, ќе гласаат доверба на министерката за надворешни работи Тања Фајон. Тоа е прв обид за
Македонија

МНР: Длабоко се извинуваме што го згрешивме знамето

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ја пречека министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, со знаме на Република Словачка. Министерството за надворешни работи
Регион

Фајон го напушта ЕП поради функцијата во новата влада на Словенија

А1он
Претседателката на словенечката партија на Социјални демократи, Тања Фајон ќе ја напушти функцијата пратеник во Европскиот парламент (ЕП) и ќе биде претседателка на Парламентот или
Македонија

Фајон: Ветото за преговори ќе им наштети на граѓаните на Македонија

А1он
Европратеничката од Словенија, Тања Фајон, смета дека земјите членки на ЕУ не смеат повеќе да го одлагаат отворањето на преговорите за членство со Северна Македонија
Македонија

Џафери во Брисел се сретна со европратениците Фајон и Билчик

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, пред почетокот на Самитот на претседателите на парламентите на земјите од Западен Балкан и на Европскиот
Регион

Фајон: Состојбата во Србија е значително влошена

А1он
Европратеничката Тања Фајон по дводневниот престој во Србија оцени дека состојбата значително се влошила во изминатата година-две, наведувајќи дека „ не постои ефективна контрола врз