blinken

Свет

САД испраќаат уште оружје и друга помош во Украина

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека се сретнал со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Берлин и дека „повеќе оружје и друга
Свет

Блинкен доаѓа на неформалниот состанок на министрите на НАТО во Берлин

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во рамките на тридневното патување до Обединетите Арапски Емирати и Франција, ќе го посети и Берлин, каде од синоќа се
Свет

Блинкен в сабота во Германија на состанок на министрите за надворешни работи на НАТО

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен в сабота ќе отпатува за Германија на состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, каде што ќе разговараат за
Свет

Блинкен: Русија во февруари изврши кибернапади врз комерцијални сателитски комуникациски мрежи

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека на крајот на февруари оваа година Русија започнала кибернапади врз комерцијални сателитски комуникациски мрежи со цел да
Свет

Блинкен: Се обидовме да ги ангажираме Русите со дипломатија да се избегне војна

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на сведочење пред Комитетот за надворшена политика на Сенатот, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не покажал сериозен однос
Свет

Блинкен на сведочење во Сенатат за надворешнополитичките приоритети на САД

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска е на сведочење пред Комитетот за надворшена политика на Сенатот, посветено на дипломатските активности на САД. На сведочењето, државниот
Свет

Блинкен бара „силен“ јужноамерикански пакт за миграцијата

А1он
САД бараат силна декларација за координација за зголемената миграција кога лидерите на Јужна Америка во јуни ќе се состанат во Лос Анџелес, изјави американскиот државен
Свет

Блинкен со благодарност до Романија за прифаќањето на бегалците од Украина

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со шефот на романската дипломатија, Богдан Ауреску, јавија од Стејт департментот. Во разговорот, Блинкен се заблагодрил на Романија
Свет

Фон дер Лајен и Блинкен: Војната во Украина ќе трае барем до крајот на годината, ако не и подолго

А1он
Официјални лица на ЕУ и САД, како и западните медиуми наведуваат дека Западот е одлучен во намерата да испрати уште поголеми испораки на тешко вооружување