blinken

Свет

Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска го оцени како „апсурдно“ и „срамно“ тврдењето на рускиот претседател Владимир Путин дека Западот стои зад саботажите врз гасоводите
Свет

Блинкен: Имаме план доколку Русија започне нуклеарен напад

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека „секоја употреба на нуклеарно оружје ќе има катастрофални последици“. Тој потврди оти САД имаат план, доколку се случи
Свет

Блинкен ја обвини Русија за извршени застрашувачки дела по откриените гробови во Изјум

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја обвини Русија за „застрашувачки“ дела, по откривањето стотици тела закопани во близина на украинскиот град Изјум, посочувајќи дека
Свет

(ВИДЕО) Блинкен: Украина постигна значаен напредок во контраофанзивата

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен синоќа изјави дека украинската контраофанзива против руската војска се уште е во рана фаза, но дека украинските сили постигнале „значаен
Свет

Блинкен во Мексико на разговори за економијата и нелегалната имиграција

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и високи трговски функционери денеска се во Мексико на разговори на високо ниво, чија цел е да ги поправат односите
Регион

Блинкен: Србија да остане доследна на одлуката да биде домаќин на Европрајд

А1он
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Србија да дозволи одржување на Европрајд. Тој на Твитер напиша дека „слободата на мирен собир и изразување
Свет

Блинкен: Ќе бараме одговорност од извршителите на ракетниот напад во Чаплине

А1он
Државиот секретар Ентони Блинкен вети дека меѓународната заедница ќе бара одговорност од извршителите на уште еден ракетен напад во Украина при што загинаа десетици цивили.
Свет

Блинкен ги осуди руските акции во зоната на нуклеарната централа Запорожје

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во разговор со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба ги осуди „руските акции во и околу украинската нуклеарна централа Запорожје“,
Свет

Блинкен го осуди „неодговорниот“ кинески прекин во комуникацијата со САД

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска ја обвини Кина за „неодговорните чекори“ со прекинот на клучните комуникациски канали со Вашингтон и кажа дека нејзините дејствија
Свет

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. –