blinken

Свет

Блинкен: Во украинската контраофанзива вратени се половина од окупираните територии

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Украина вратила половина од територијата што Русија првично ја окупираше. Тој исто така истакна дека украинските сили
Свет

Блинкен на состанок во Пекинг: „Кина и САД сакаат да ги стабилизираат однсите“

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг изразија желба за време на денешниот состанок да се стабилизираат односите меѓу
Македонија

Ковачевски на средба со Блинкен: С. Македонија ги цени САД како близок и сигурен партнер на нашиот пат кон членство во ЕУ

А1он
САД гледаат цврст пријател во Северна Македонија, која е многу ценет сојузник во НАТО во време кога тоа навистина значи, и благодарни сме на солидарноста,
Свет

Блинкен: Сите американски државјани што поскоро да ја напуштат Русија

А1он
Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува и дека им препорачуваат на сите американски
Свет

Шефот на американската дипломатија: Ако Кина им испрати помош на Русите, нема да се двоумиме

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен најави дека Вашингтон нема да се двоуми да воведе санкции за кинески компании и поединци доколку Пекинг обезбеди смртоносна помош
Регион

Блинкен: Српските и косовските лидери ќе направат тешки компромиси за нормализација на односите

А1он
Српските и косовските лидери ќе „направат тешки компромиси“ со цел да ги нормализираат односите меѓу Белград и Приштина, што ќе донесе безбедност и просперитет за
Свет

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е „тажен“ поради смртта на „невините Палестинци“ во израелско-палестинското насилство, за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд
Свет

Блинкен: Сите опции се на маса да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека сите опции се на маса за да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје. Блинкен за Ал Арабија