Пендаровски и Блинкен се сретнаа на самитот на НАТО во Мадрид

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот оствари кратка средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската поддршка за македонските европски аспирации, како и помошта во конкретни области, вклучувајќи го унапредувањето на демократијата, владеењето на правото и борбата против корупцијата.

На средбата беа реафирмирани одличните билатерални односи меѓу САД и Северна Македонија, при што беше оценето дека почетокот на Стратешкиот дијалог месецов претставува важен исчекор во развојот на односите меѓу двете држави и конкретна имплементација на Стратешкото партнерство.

Во однос на безбедноста на европскиот континент, и влијанието на руската инвазија врз Украина на стабилноста на европскиот континент, претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија е подготвена за споделување на предизвиците како полноправна земја членка на НАТО. Тој посочи дека членство на Шведска и Финска во НАТО ќе придонесе за зајакнување на безбедноста во Европа и на НАТО во целина.

Би можело да ве интересира

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Ана Ололовска

Блинкен го осуди „неодговорниот“ кинески прекин во комуникацијата со САД

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1он

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

А1он

Анектирањето на Украина не е прифатливо, му порача американскиот државен секретар на Лавров

Пендаровски – Гир: Институции ќе вложат максимални напори за успешно спроведување на скринингот