Македонија

Нови дојави за бомби – училиштата добија закана дека ќе експлодираат преку сателитски сигнал

Петар Клинчарски
Со почетокот на второто полугодие, само неколку дена по враќањето во уличишните клупи, повторно се активираа заканите со дојави за бомби во осум скопски училишта.
Истражувања Македонија

(ВИДЕО)„А1он“ објави, Ковачевски се повлече од здружението и компанијата кои не ги пријавил, Антикорупциска се’ уште истражува

Уште на 7 ноември „А1он“ објави дека Ковачевски се појавува како еден од неколкуте сопственици на здружението „Протинк“, кое пак, е сопственик на Друштвото за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност, за вицепремиерката Грковска нема конфликт на интереси во случајот „Броило“

За вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, аферата „Броило“ на ВМРО-ДПМНЕ за доделувањето на државната помош на компанијата „Пиксел гроуп“ на кумот
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Кумот на Ковачевски може да добие државна помош без името да му се спомне – се повлече од функциите во тетовската компанија, но, остана нејзин ко-сопственик

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот Ковачевски, Горан Паунов, се повлече од позициите овластено лице и извршен член на одборот на директори на „АЕ СОЛАР АД ТЕТОВО“, компанија
Македонија

Ковачевски за компанијата на сопругата: Секој граѓанин може да инвестира во приватна фирма

Петар Клинчарски
„Уделот во компанијата на мојата сопруга е пријавен во мојот анкетен лист, тоа не е од сега, туку пред да стапам на функција како претседател
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Сопругата на премиерот, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со струја

Петар Клинчарски
Димитар Ковачевски излезе од бизнисот со фотоволтаици, но, неговата сопруга, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со производство на електрична енергија преку компанијата „Сол груп 5
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот, Горан Паунов, со „силни и одлучни“ аплаузи дојде да го поддржи Ковачевски, кој вчеравечер, во улога на претседател на социјалдемократите, одржа говор
Македонија

ВО ЖИВО: Меѓународен ден на студентите – протестен марш за подобри стандарди

Петар Клинчарски
Денешниот Меѓународен ден на студентите ги обедини академските граѓани повторно да излезат на протестен марш, барајќи подобрување на студентскиот стандард. Маршот ќе започне пред Владата,
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Надоместоци тешки 125 000 евра за блиски луѓе и сопартијци на екс министерот Горан Милевски

Петар Клинчарски
Над 125 илјади евра тежат надоместоците за само пет блиски лица и сопартијци кои екс министерот Горан Милевски ги ангажирал во негово време во Министерството
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) „А1он“ открива – премиерот Ковачевски не пријавил сопствеништво во здружение кое поседува компанија

Петар Клинчарски
„За информации за активностите коишто сум ги имал во животот можете да отидете на мојот профил на ‘Линктин’ и точно ќе видите каде сум работел,