Истражувања Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска ќе ја истражува можната трговија со влијание со државната помош за кумот на Ковачевски

Петар Клинчарски
Антикорупциска не гледа основ за утврдување судир на интереси за доделената државна помош на компанијата „Пиксел гроуп“ во која Ковачевски беше косопственик со неговиот кум
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Кривична пријава против кумот на Ковачевски – осомничен за лажно спроведен надзор за улично осветлување во Гази Баба

Кумот и екс бизнис партнер на премиерот Ковачевски, Горан Паунов е осомничен за лажно спроведен надзор за изградба на нови линии и одржување и реконструкција
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Два милиони евра во тендери и државна помош за кумот на премиерот – на повидок и субвенции за новата компанија за панели

Петар Клинчарски
Договори за финансиска поддршка од Владата, проекти добиени преку Фондот за иновации како и новоформирана компанија за производство на соларни панели, која од неодамна е
Македонија

(ВИДЕО) Грковска: Милевски не даде информации за постапката како се ангажирале луѓе во министерството, ќе го испитаме случајот до крај

Петар Клинчарски
Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, добила нецелосна документација од Министерството за локална самоуправа за постапката на кој начин се ангажирани луѓе
Македонија

Горан Милевски ќе поднесе оставка од министерската функција

Петар Клинчарски
Горан Милевски следната недела ќе ја напушти министерската фотелја во Министерството за локална самоуправа. Како што дознава „А1он“, одлуката е донесена уште минатата недела. Во
Македонија

Вицепремиерката Грковска ќе ги испитува исплатите на проекти во министерството на Милевски

Петар Клинчарски
Владата преку Кабинетот на вицепремиерката Славица Грковска, задолжена за политики за добро владеење, ќе ги испитува вработувањата и ангажманите во Министерството за локална самоуправа на
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Нови имиња – сè поголема листата на вдомени од министерот Милевски

Петар Клинчарски
Нема крај на броењето колку пријатели, баџанаци, ученици и познаници на министерот Горан Милевки добиле државна работа или ангажман на проекти платени од неговото министерство.
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Врие од непотизам – баџанаци, другари, ученици на министерот Горан Милевски добиле државни позиции

Петар Клинчарски
Во тригодишниот мандат на министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, среќата да добијат вработување или хонорарно да бидат ангажирани им се насмевнала на негови роднини,
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Прскањето против комарци без контрола за неговата (не)успешност

Град Скопје веќе три пати авионски прскаше против комарци, но, комарци се се уште присутни. Институциите задолжени за успешноста на неговото спроведување – Центарот за
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Колкав имот последно пријавил Богоев откако веќе не е функционер?

Петар Клинчарски
Откако пред пет дена „А1он“ објави дека мајката на Стефан Богоев ќе гради хотел кај Беровското Езеро, преку слободен пристап до информации од јавен карактер