lazni bombi

Македонија

МВР осомничи малолетник за тероризам, детето испраќало закани за бомби од дома

А1он
Денеска (22.03.2023) МВР до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против 15-годишник од Скопје, за сторено кривично дело
Македонија

Спасовски: Од воведувањето на новите протоколи, имавме само две дојави за бомби

А1он
Од кога се воведени новите протоколи за функционирање во услови на дојава за експлозивни направи, следниот ден имавме една дојава за бомба, а наредниот ден
Македонија

СДСМ: Молк во ВМРО-ДПМНЕ за опструкциите и нивната улога во лажните дојави со бомби

А1он
ВМРО-ДПМНЕ молчи за опструкциите и нивната улога во лажните дојави за поставени бомби.Со повик за непочитување на новите протоколи, од страна на функционери на ВМРО-ДПМНЕ,
Македонија

Нови протоколи за справување со кибер заканите, МВР ќе известува ако има реална закана

А1он
Во сила се нови упатства, мерки и планови за справување со кибер заканите, според кои по проценка на ризик ќе се преземаат мерки, но без
Uncategorized

Спасовски: Лажните дојави за бомби доаѓаат од адреси од Иран и од Русија

А1он
Состојбата е целосно под контрола. Полицијата е тука, ќе биде во секое од училиштата, во сите институции. Будно работиме, во целиот изминат период, затоа што
Македонија

Влада: МВР и МОН усогласија мерки и упатства за јакнење на безбедноста на училиштата и непречено одвивање на наставата

А1он
Министерството за внатреши работи и Бирото за јавна безбедност денеска во Владата на координативен состанок го презентираа новото упатство за постапките и мерките што ги
Македонија

Мицкоски: МВР се однесува аматерски, директори на скопски училишта добиле насоки да ги игнорираат мејловите

А1он
При денешната посета на општина Гази Баба претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на континуитетот на закани за бомби по
Македонија

Попладнево нови три дојави за бомби во училишта во Скопје, сите се лажни

А1он
Дојавите за наводно поставени бомби во три скопски училишта кои пристигнале попладнево се лажни информира Министерството за внатрешни работи. – Министерството за внатрешни работи ја
Македонија

Претседателот на ЗЕЛС со повик до институциите на централната власт да се справат со дојавите за бомби

А1он
Претседателот на Заедница на единиците на локалната самоуправа на Северна Македонија (ЗЕЛС), Орце Ѓорѓиевски упати апел до надлежните институции за сериозност и професионално делување во