(ВИДЕО) Казни ако споделувате лаги на социјални мрежи – затвор, пари, што вели македонскиот закон

Од:

Не сте без одговорност ако споделувате и пишувате се и сешто на социјалните мрежи.

Иако во Македонија не постои посебен закон за објавување на невистини, сепак и во минатото се случувало граѓани да одговараат за она што го објавиле на социјалните мрежи. Посебно доколку со таа објава се крши некој од веќе предвидените закони. А закони има.

Прво ќе бидете повикани во полициска станица, а доколку вашата објава предизвикала други потешки последици, можно е да си добиете прекршочна, но и кривична пријава, зависно од делото под кое ќе бидете обвинети.

Казната може да е парична, но и казна затвор.

Но и во Македонија веќе се размислува да се изврши измена на законот и категоријата дезинформации да се вметне.

Погледнете во  анализата на „Скен“

 

Видеото е изработено во соработка со Институтот за комуникациски студии во рамките на проектот „Користи факти“, кој е поддржан од Британската амбасада во Скопје.

Би можело да ве интересира

ОЈО: Маж од скопското село Грчец и се заканувал на новинарка

Горан Наумовски

Ја киднапирале за пари – готово обвинението за убиството на Панче и Вања за четворица, таткото обвинет за помагање

Анита Петровска Рајковиќ

ОЈО: Извршен е увид, се испитуваат причините за опожарување на службениот автомобил на директорот на „Идризово“

ОЈО за двојното убиство во скопското село Стајковци: Го убил братот и сопругата на починатиот брат

Горан Наумовски

ОЈО: Изборниот ден помина генерално без поголеми нарушувања на гласањето и пријави за изборни инциденти

Обвинителство: Изборите се мирни – Кривични за две лица во Велес, за едниот се бара притвор

Анита Петровска Рајковиќ