Проверка со факти

Проверка со факти

Охридскиот регион останува на листата на УНЕСКО

А1он
Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствува на 45. сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО што се одржува во Ријад, Кралство Саудиска Арабија, на
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Дали Маричиќ не ја говореше вистината: Кажа дека не испратил список за помилување, но документ го потврдува спротивното

Кристијан Ландов
Поранешниот министер за правда, Бојан Маричиќ на последниот работен ден тврдеше дека не испратил листа за помилување на затвореници кај претседателот Стево Пендаровски. „Никаква листа
Проверка со факти

Лажна вест: Мерко јадел со сила за 27.000 евра за да им помогне на кафеаните

А1он
Интернет-страниците „Лидер“ и „Мквести.мк“ објавија лажна изјава од градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во која наводно тој се правда за потрошените пари за репрезентација. Двата
Проверка со факти

Лажна вест: Во Австралија вакцината ги зарази примателите со ХИВ, опасни алергии, контраефекти во САД и во светот!

Кристијан Ландов
Интернет-страницата „Коложег.инфо“ објави дезинформација со наслов „Во Австралија вакцината ги зарази примателите со ХИВ, опасни алергии, контраефекти во САД и во светот!“ Во текстот интернет-страницата
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Кристијан Ландов
ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение до медиумите во кое тврди дека дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска имала решение за изолација, не го почитувала и држела прес-конференции. Лажна
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Кристијан Ландов
На социјалните мрежи масовно се шири лажна информација дека скопјанец кој имал напад на слепо црево бил одбиен да биде хоспитализиран во ГОБ „8 септември“
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Кристијан Ландов
На „Твитер“ е објавена стара фотографија од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е заразена со коронавирусот. Со неа, објавувачот тврди дека таа не го
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Во Грција не можат да влезат жители од одредени општини на Македонија

Порталот „Вечер.мк“ објави лажна вест дека Грција ќе забранува влез за жители на општини со најголем број на заразени лица од коронавирусот. По неколку часа,
Македонија Проверка со факти

МОН: Лажна вест е дека училиштата продолжуваат со работа од 18 мај

А1он
Лажна вест е дека ќе продолжи школската година на 18-ти мај, напиша на својот Фејсбук профил, министерот за образование, Арбер Адеми. Лажна вест: Донесена уредба
Проверка со факти

Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб, потенцирајќи дека се извезува пченица за Косово. Веста ја пренесоа и други портали. Лажна вест: Ќе