Проверка со факти

Видео Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Долга колона пред ВМА во Белград, илјада луѓе чекаат да проверат дали се заразени од коронавирус

Искра Манојлоска
Неколку портали објавија лажна вест во која пишува дека најмалку илјада луѓе чекале ред во белградската Воено-медицинска академија бидејќи се исплашени дека се заразени од
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус

Искра Манојлоска
Порталот “Република“ објави лажна вест дека специјализантка по дерматологија од Тетово е заразена со коронавирусот. Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Докторката со коронавирус била на свадбата на Љупчо Николовски и на партиски состаноци

Искра Манојлоска
Интернет порталот „Курир“ објави лажна вест дека директорката на Клиниката за кожни болести, за која денеска беше потврдено дека е позитивна на коронавирус, присуствувала на
Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Во полициската станица во Шутка нема табла со македонски јазик

Искра Манојлоска
Интернет порталот “Сигнал” објави лажна вест дека на таблата на Полициската станица во Шуто Оризари нема натпис на македонски јазик. Лажна вест: Во полициската станица
Видео Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Се гради нова џамија во Лисиче

Искра Манојлоска
Интернет порталот „Курир“ денеска објави вест дека е започната изградба на џамија во скопско Лисиче. Насловот истовремено алармира и шири страв на база на верска
Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Мицкоски маршираше во Битола против промена на името

На веб-порталот „Мкрепортер“, кој не е регистриран во државата и неможно е да се утврди неговата сопственост беше објавена стара вест како да е нова.
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест на „Ла Верита“: Заев барал од Русковска да ги одблокира 750.000 евра од Силјан Мицевски

А1он
Лажна вест беше објавена во италијанскиот весник „Ла Верита“, која беше пренесена без проверка од страна на македонските медиуми. Весникот објави дека премиерот Зоран Заев
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Ахмети нервозно тропаше по маса по лидерската средба

Мери Јордановска
На голем број веб-портали беше објавена вест дека лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера по лидерската средба гостувал во емисија на ТВ 21 каде нервозно