proverka so fakti

Проверка со факти

Лажна вест: Во Австралија вакцината ги зарази примателите со ХИВ, опасни алергии, контраефекти во САД и во светот!

Кристијан Ландов
Интернет-страницата „Коложег.инфо“ објави дезинформација со наслов „Во Австралија вакцината ги зарази примателите со ХИВ, опасни алергии, контраефекти во САД и во светот!“ Во текстот интернет-страницата
Проверка со факти

Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб, потенцирајќи дека се извезува пченица за Косово. Веста ја пренесоа и други портали. Лажна вест: Ќе
Видео Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Долга колона пред ВМА во Белград, илјада луѓе чекаат да проверат дали се заразени од коронавирус

Искра Манојлоска
Неколку портали објавија лажна вест во која пишува дека најмалку илјада луѓе чекале ред во белградската Воено-медицинска академија бидејќи се исплашени дека се заразени од
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус

Искра Манојлоска
Порталот “Република“ објави лажна вест дека специјализантка по дерматологија од Тетово е заразена со коронавирусот. Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Докторката со коронавирус била на свадбата на Љупчо Николовски и на партиски состаноци

Искра Манојлоска
Интернет порталот „Курир“ објави лажна вест дека директорката на Клиниката за кожни болести, за која денеска беше потврдено дека е позитивна на коронавирус, присуствувала на
Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Во полициската станица во Шутка нема табла со македонски јазик

Искра Манојлоска
Интернет порталот “Сигнал” објави лажна вест дека на таблата на Полициската станица во Шуто Оризари нема натпис на македонски јазик. Лажна вест: Во полициската станица