Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Од:

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб, потенцирајќи дека се извезува пченица за Косово. Веста ја пренесоа и други портали.

Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб. Mинистерот Бектеши порача да се засрамат поради ширењето на лажни вести

Posted by A1on.mk on Среда, 18 март 2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши, експресно ја демантираше веста и им порача на порталите да се засрамат за ширењето на лажни вести во кризна ситуација предизвикана од коронавирусот.

„Некои медиуми денеска објавија дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека имаме резерви за само 26 дена. Сакам да им порачам на сите вакви медиуми што шират лажни вести да се засрамат“, напиша Бектеши.

Би можело да ве интересира

Половина милион граѓани ќе бидат целосно имунизирани во август, наесен можни рестрикции за невакцинираните

Ана Ололовска

39 нови случаи на Ковид-19, нема починати пациенти

Ана Ололовска

Наесен можни рестриктивни мерки насочени кон невакцинираните граѓани, вели Филипче

Ана Ололовска

Филипче: Мал е процентот на заболени лица од Ковид-19 кои се ревакцинирани

Ана Ололовска

Најмногу активни случаи во Скопје, вакцинирање против Ковид-19 и во домашни услови

Ана Ололовска

10 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Мери Јордановска