Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Од:

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб, потенцирајќи дека се извезува пченица за Косово. Веста ја пренесоа и други портали.

Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб. Mинистерот Бектеши порача да се засрамат поради ширењето на лажни вести

Posted by A1on.mk on Среда, 18 март 2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши, експресно ја демантираше веста и им порача на порталите да се засрамат за ширењето на лажни вести во кризна ситуација предизвикана од коронавирусот.

„Некои медиуми денеска објавија дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека имаме резерви за само 26 дена. Сакам да им порачам на сите вакви медиуми што шират лажни вести да се засрамат“, напиша Бектеши.

Би можело да ве интересира

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Ѓуровски

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска