(ВИДЕО) Лажна вест: Во полициската станица во Шутка нема табла со македонски јазик

Од:

Интернет порталот “Сигнал” објави лажна вест дека на таблата на Полициската станица во Шуто Оризари нема натпис на македонски јазик.

Лажна вест: Во полициската станица во Шутка нема табла со македонски јазик

Полициската станица во Шуто Оризари нема натпис на македонски јазик. Оваа информација на еден интернет портал А1он ја провери и утврди дека станува збор за лажна вест.

Posted by A1on.mk on Четврток, 20 февруари 2020

Порталот објави фотографија од таблата на која се читаат натписи на ромски, албански и англиски јазик. Написот на македонски јазик е намерно сокриен на фотографијата за да се создаде впечаток дека го нема.

А1он ја провери оваа информација и утврди дека станува збор за лажна вест.

Пред полициската станица во Шуто Оризари има табла со натписи на четири јазици: македонски, ромски, албански и англиски јазик.

Би можело да ве интересира

ЕУ повеќе ќе се инволвира во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

А1он

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Кристијан Ландов

Светските медиуми во борба против лажните вести поврзани со коронавирусот

А1он

Столтенберг: Најдобар одговор против лажните вести е конкретната помош од НАТО

А1он

Неопходно е да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет

А1он

(ВИДЕО) Шекеринска: Оваа недела две историски одлуки, лагите на ВМРО-ДПМНЕ не треба да ни го трошат времето

А1он